Transponder radarowy na żaglach

Transponder radarowy to urządzenie służące do lokalizacji, wykorzystywane na jachtach. Warto wiedzieć, że największe jachty są zazwyczaj zobligowane do jego posiadania. Możemy wyróżnić tu dwa typu transprderów, a więc: transponder radarowy SART oraz AIR SART. Służą one przede wszystkim do zlokalizowania rozbitków na morzu, a w konsekwencji są one pomocne dla jednostek ratowniczych i poszukiwawczych, gdyż za pomocą fal radarowych ukierunkowują je na obiekty potrzebujące pomocy. Mają one zatem niebagatelne znaczenie dla powodzenia akcji ratowniczej.

Czym jest transponder radarowy?

Najlepsze modele wykazują się niezawodnością a ich obecność na żaglach pozwala uratować życie rozbitkom lub pomóc w jakikolwiek inny sposób osobom pływającym na jachtach i potrzebujących natychmiastowej pomocy.

Jednakże najczęściej są one wykorzystywane właśnie podczas akcji ratowniczych na morzu albo też w powietrzu. Jednostki ratownicze doceniają pomoc tego urządzenia i nie zalecają szukać w tej kwestii oszczędności. Bezpieczeństwo załogi bowiem jest najważniejsze a morze bywa burzliwe i nieprzewidywalne. 

Jak działa transponder radarowy?

Transponder radarowy jest urządzeniem nadawczo-odbiorczym. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wspomagać akcje ratownicze na morzu oraz w powietrzu. Kiedy zostanie uruchomiony, stale pozostaje w trybie czuwania. Po odnotowaniu sygnału od jachtu, transponder aktywuje się w sposób automatyczny i wysyła sygnał, który wskaże jednostkom ratowniczo-poszukiwawczym jego dokładną lokalizację. Najczęściej urządzenia takie pracują dość długo i mogą pozostać w tak zwanym stanie gotowości nawet przez 96 godzin.

Nie bez znaczenia jest także miejsce montażu urządzenia. Najlepiej, by umieścić je jak najwyżej, na żaglach. W tej sytuacji powinien posiadać zintegrowany teleskopowy maszt, w celu bezproblemowego umieszczenia transpondera w dogodnym dla użytkownika miejscu. Oczywiście można także umieścić go wewnątrz jachtu, jednak dla jakości wysyłanego i odbieranego sygnału jest to nieco mniej korzystna opcja.

Cechy transpondera radarowego na żaglach 

Transponder radarowy umieszczony na żaglach spełnia bardzo ważną funkcję, zapewniając załodze jachtu bezpieczeństwo i szansę na uzyskanie szybkiej pomocy w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów podczas rejsu. Transponder wysokiej jakości jest wodoszczelny, zazwyczaj do głębokości 10 m. Zamontowanie tego urządzenia nie jest skomplikowaną czynnością, jest ono lekkie i kompaktowe.

Sam transponder waży około 40 dkg a w zestawie z linką i teleskopowym masztem niewiele ponad 50 dkg. Odznacza się on także dużą wytrzymałością. Wyposażony jest najczęściej w diodę LED wskazującą aktywność urządzenia. Bez problemu wymienimy w nim baterię. Oczywiście niewątpliwą zaletą jest też możliwość jego montażu w dogodnym miejscu, na zewnątrz lub wewnątrz jachtu.

Jednakże najlepiej wybierać taki w zestawie z linką i teleskopowym masztem, aby zamocować go jak najwyżej. Korzystny jest także zakres temperatury, w której pracuje a wynosi ona od -20 do +55 stopni Celsjusza.

logo windArtykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl