Autoryzacja ESTA do USA – jak ją uzyskać? Krok po kroku

Choć jeszcze kilka lat temu podróżowanie do USA dla większości z nas było czymś praktycznie nieosiągalnym, a przede wszystkim kosztownym i po prostu kłopotliwym, głównie ze względu na konieczność wyrabiania sobie wiz, dziś sytuacja przedstawia się znacznie prościej i bardziej kolorowo. Wszystko ze względu na to, że Polska stała się państwem obecnym w Programie Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Czy jednak przez tę obecność można rozumieć możliwość swobodnego i pozbawionego konieczności wyrabiania jakichkolwiek dokumentów podróżowania za ocean? Nie – wciąż będziemy musieli przejść przez Elektroniczny System Autoryzacji Podróżny, znany szerzej jako ESTA.

Czym jest ESTA?
Aby wyjaśnić to, czym jest ESTA, wystarczy rozwinąć skrót, który skrywa właściwą jej definicję – Electronic System for Travel Authorization. Tłumacząc to zatem na bardziej “ludzkie” słownictwo, jest to system autoryzacji, za którego pośrednictwem jesteśmy w stanie otrzymać zgodę na podróż do Stanów Zjednoczonych. Zarządzany przez Biuro Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, sprawdza, czy nadajemy się do złożenia wizyty, ale też wydaje nam dokument potwierdzający to i konieczny do okazania przy odprawie na lotnisku.

Jak uzyskać autoryzację ESTA?
Krokiem podstawowym w całym procesie otrzymywania autoryzacji jest odwiedzenie oficjalnej strony Internetowej wyżej wspomnianego Biura Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych. Znajduje się tam formularz, który krok po kroku przeprowadzi nas przez cały ten proces, zbierając od nas wszystkie niezbędne do jego realizacji informacje, w tym te pochodzące z naszego paszportu, nasze dane osobowe, dane dotyczące samej podróży (w tym długości pobytu, która nie może przekroczyć 90 dni). Będziemy musieli również odpowiedzieć na kilka pytań mających na celu zweryfikowanie, czy nadajemy się do tego typu podróży.

Przetwarzanie już złożonego wniosku wiąże się z koniecznością opłaty w wysokości 4$ – jeżeli z kolei otrzymamy pozytywną decyzję, będziemy musieli zapłacić dodatkowe 10$. To jednak ostatni koszt, jaki poniesiemy. Samo przetwarzanie trwa maksymalnie 72 godziny, a zatem trzy pełne dni i w ich trakcie mamy gwarancję otrzymania papierów, które umożliwią nam podróż (w przypadku pozytywnej decyzji). Pamiętajmy zatem, aby proces uzyskiwania autoryzacji rozpocząć przynajmniej na trzy dni przed podróżą, a najlepiej wcześniej – autoryzacja jest bowiem ważna na dwa lata.

Podsumowanie
W dzisiejszych czasach dostanie się do USA w celach turystycznych nie stanowi żadnego problemu – wystarczy uzyskać odpowiednią autoryzację (która zazwyczaj jest formalnością, jeśli “nie mamy nic za uszami”) i zakupić właściwy bilet. To wszystko możemy z kolei zrobić bez wychodzenia z domu, w całości przez Internet. Jest to ogromny przeskok w stosunku do wymagań, jakie musiały być spełnione jeszcze kilka lat temu i kosztów, jakie musieliśmy ponosić. Jeżeli więc naszym marzeniem jest wizyta w tak odległym, ale fascynującym miejscu, obecne czasy są idealnymi do jego realizacji.

Więcej informacji znajdziecie na Estavisa.pl