Niezapomniany weekend w sercu klimatycznego krakowskiego Kazimierza

Jeśli chcesz poczuć aktywne życie Polski, warto zwiedzić jego najpiękniejsze miasta. Opiekunem niesamowitej atmosfery tego wspaniałego kraju, ucieleśnieniem jego ducha, jest zdecydowanie magiczny Kraków. Po przyjeździe do Krakowa poczuj ducha wieków, spacerując wąskimi uliczkami, a także zanurz się w lokalnym smaku, odwiedzając tutejsze restauracje.

Krakowskie atrakcje

Będąc kulturalną stolicą Polski, miasto szczyci się znaczną ilością atrakcji architektonicznych i artystycznych, najstarszym uniwersytetem w kraju i największym średniowiecznym placem w Europie. Polacy nazywają Kraków „miastem królów”, ponieważ było stolicą kraju w okresie jego świetności. W tym czasie przebywali tu władcy, możni i biskupi. Układ Starego Miasta w Krakowie praktycznie się nie zmienił, odkąd miasto zostało wyczarterowane w 1257 roku. Ta część dawnej stolicy królewskiej jest nadal przesiąknięta atmosferą przeszłości. Niech ciąg starych domów, brukowanych uliczek, imponujących kościołów i klasztorów reprezentujących różne style architektoniczne przeniesie cię w przeszłość. Podczas wizyty w Krakowie warto wybrać miejsce noclegu, które oddawać będzie klimat tego miasta. Takim miejscem jest Hotel Estera Kraków – Kazimierz, będący unikatowym połączeniem historii, tradycji i nowoczesnej elegancji.

Historyczna dzielnica Kazimierz w Krakowie

Kraków zdołał zachować dziedzictwo każdej epoki, której był świadkiem. A ponieważ miasto ma ponad tysiąc lat, wiele widziało. Kraków jest harmonijnym połączeniem przedchrześcijańskich mitów i legend, ponad 120 kościołów chrześcijańskich w różnych stylach, 7 synagog, 1 byłej dzielnicy żydowskiej i 1 komunistycznej. W zależności od preferencji możesz poszerzyć swoje horyzonty w jednym z wielu muzeów (miasto ma ponad 50 różnych galerii i wystaw), a jeżeli chcesz spędzić czas z naturą, odwiedź jeden z parków (jest ich 43)! A jeśli szukasz klimatycznego hotelu zobacz ofertę https://hotelestera.pl/pokoje, gdzie znajdziesz apartamenty wpisujące się w klimat krakowskiego Kazimierza. Kraków obfituje w atrakcje, więc nie przegap najważniejszych z nich, znajdujących się na Kazimierzu!

Na Kazimierzu mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów tej dzielnicy wybudowano bardzo wiele synagog. Niestety w okresie II wojny światowej wojska niemieckie zniszczyły większość z nich, a prawie wszystkich rdzennych mieszkańców dzielnicy eksterminowano w obozach koncentracyjnych. Do dnia dzisiejszego zachowało się 7 synagog. To one są główną wartością kulturową Kazimierza i nadają mu dawną niepowtarzalność i autentyczność. Dzielnicy nie można jednak nazwać zastygłym świadectwem historii. Zabytki architektury spokojnie sąsiadują z modnymi sklepami, sklepami z pamiątkami i antykami, pubami, restauracjami i galeriami sztuki.

Hotel Estera Kraków Kazimierz

Spacer po Kazimierzu najlepiej zacząć od ulicy Józefa, gdzie znajduje się jedna z głównych świątyń dzielnicy – wysoka Synagoga. Przez bardzo długi czas była najwyższym budynkiem modlitewnym, stąd wzięła się nazwa. Budowa trwała w latach 1556-1563. podczas wojny niemieccy najeźdźcy prawie całkowicie zniszczyli pomnik: zdewastowali dach i unikalną dekorację wnętrza. Prace konserwatorskie rozpoczęły się po wyzwoleniu Polski, a zakończyły się w 2008 r. Obecnie w synagodze można zobaczyć częściowo ocalałe freski, a także uczestniczyć w wystawach i prezentacjach.

Na końcu ulicy Józefa znajduje się najstarsza synagoga nie tylko w Kazimierzu i Krakowie, ale także w całym kraju – Stara Synagoga z około 1407 r. W 1570 r. przeprowadzono gruntowną przebudowę pod kierunkiem architekta z Włoch – Mateusza Guzzi, który postanowił nie zmieniać głównego zamysłu architektonicznego. W 1941 r.po skierowaniu wszystkich mieszkańców dzielnicy do getta Stara Synagoga została splądrowana i służyła jako magazyn, a w 1944 r. doszło do zawalenia się jej wewnętrznych przegród i stropów. Odbudowa rozpoczęła się pod koniec lat 50., po czym otwarto tu oddział Muzeum Historycznego z ekspozycją poświęconą kulturze i historii narodu żydowskiego. Przy wejściu stoi pomnik w kształcie kostki ku czci rozstrzelanych przez nazistów 30 Polaków.

Kazimierz to wyjątkowa dzielnica Krakowa, którą warto odwiedzić będąc w tym magicznym mieście. Poczuj klimat tego miejsca i zanurz się w historii Krakowa.

Dodaj komentarz