Hotel – twoje miejsce pracy?

Czy wyobrażasz sobie pracować w Hotelu? To miejsce, gdzie potrzeba wielu ludzi o różnych umiejętnościach. Kogo poszukują właściciele i menadżerowie?

Hotel – jakie zawody?

Hotele są miejscem pracy zarówno dla pracowników stałych, jak i sezonowych. Istnieją różne formy prowadzenia tego typu działalności – od pensjonatów, przez hostele, ośrodki wypoczynkowe, po hotele, bazy namiotowe i schroniska górskie. Każde miejsce ma swoją specyfikę, klimat i tempo pracy. Czy to Bałtyk, czy praca Rzeszów. Kto tam pracuje?

  • Recepcjoniści – Wykonują powierzone zadania o różnych porach dnia i nocy. Czasem niektóre pory pracy obsadzają osoby niebędące na co dzień w turystyce – np. dorabiający sobie studenci. W tym zawodzie ważne jest kilka czynników: znajomość języków obcych (kraju, w jakim jest hotel oraz min. języka angielskiego).
  • Pracownicy gastronomii – Większość miejsc noclegowych oferuje także swoim gościom możliwość zjedzenia posiłku. Na tym tle wybijają się m.in. hostele, które funkcjonują nieco inaczej. Kucharze i kucharki pracują zarówno w luksusowej restauracji, jak i w ośrodku kolonijnym.
  • Kelnerzy – potrzebni są nie tylko do obsługi restauracji (w ośrodkach wypoczynkowych niższej klasy posiłki wydaje czasem stołówka). Częścią działalności hotelów jest organizacja wesel. Nic dziwnego – zazwyczaj to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych i dobry zysk dla właścicieli.
  • Osoby odpowiedzialne za czystość pokoi, toalet i przestrzeni wspólnych – Wiele sprzątaczek potrzeba w miejscach o wysokim standardzie. Potrzeba ich również, jeśli zachodzi częsta rotacja gości – np. hotelach nastawionych na wyjazdy służbowe. Tego typu hotele występują w miejscowościach, które nie są typowo turystyczne – na przykład praca Katowice.
  • Animatorzy czasu wolnego – część placówek w swojej ofercie posiada spotkania z animatorami czasu wolnego. Jest to ważne dla niektórych klientów (jak się pewnie domyślacie: rodziców), którzy potrzebują chwili ciszy, aby odpocząć.
  • Ratownicy wodni – są potrzebni wszędzie tam, gdzie są kąpieliska. Ich praca jest także ważna w miejscach, gdzie wybudowano baseny.
  • Tzw. „złote rączki” – dużo ludzi, duży budynek, częsta eksploatacja przedmiotów i nieodpowiedzialne działania niektórych gości… – co może się nie udać? Bardzo wiele. W hotelach potrzeba często osób technicznych, które zajmą się najprostszymi naprawami i utrzymaniem sprzętów w należytym stanie.

Nie tylko praca stała

Branża hotelarska przyciąga w miesiącach letnich wiele osób, które chcą sobie nieco dorobić w wakacje. To dobra opcja dla młodzieży, studentów. Jest to okazja do zarobienia pierwszych pieniędzy oraz zdobycia pierwszego doświadczenia związanego z pracą.