Czy warto odbyć szkolenie żeglarskie?
Posiadasz jakiekolwiek doświadczenie związane z żeglowaniem po śródlądziu? A może zastanawiasz się, czy jest to zajęcie dla ciebie?
Przygoda z żeglugą śródlądową
Bez względu na to, czy miałeś już styczność z żeglarstwem, czy do tej pory nawet nie stałeś na jachcie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdobył profesjonalną wiedzę i umiejętności, które pozwolą ci na zdobycie uprawnień.
Posiadając patent żeglarza jachtowego, zyskujesz prawo do samodzielnego żeglowania po śródlądziu oraz po wodach morskich (jednostkami o długości do 12m, w odległości do dwóch mil od brzegu.) Żeglarstwo potrafi stać się prawdziwą pasją. A Mazury, na których większość osób rozpoczyna swoją przygodę z żeglowaniem, skradły już niejedno serce.
Kraina Wielkich Jezior oferuje mnóstwo uroczych, dzikich zakątków, w których można odpocząć podziwiając piękno przyrody. Znajdziemy tam również nowoczesne porty, kameralne przystanie oraz niewielkie campingi. Dzięki takiej różnorodności, każdy żeglarz znajdzie port dla siebie.
Jak zdobyć odpowiednie uprawnienia?
Aby zostać żeglarzem jachtowym, należy zdać egzamin, składający się z części teoretycznej i części praktycznej. Pierwsza ma formę testu zamkniętego, druga polega na wykonaniu na wodzie odpowiednich manewrów, wskazanych przez egzaminatora.
Jeżeli czujemy się pewni swojej wiedzy i umiejętności, możemy podejść do egzaminu “z marszu,” zapisując się po prostu na egzamin, odbywający się w dogodnym dla nas terminie. Większość osób woli jednak przejść najpierw jakiś obóz szkoleniowy, który albo odświeży im posiadaną wiedzę i umiejętności, albo pozwoli zdobyć kompetencje niezbędne do bezpiecznej, samodzielnej żeglugi.
Na rynku działa wiele firm, umożliwiających przygotowanie się do egzaminu. A także powalające na naukę wszystkich potrzebnych rzeczy, które mogą nam się przydać podczas rejsu. Oprócz znajomości przepisów, oznaczeń, czy sposobów na przycumowanie jachtu do kei, warto również wiedzieć jak rozdzielać obowiązki pomiędzy załogantów, jak wygląda etykieta żeglarska, czy też w jaki sposób utrzymywać ogólny klar. Choć nie są to rzeczy sprawdzane podczas zdobywania uprawnień, to warto posiąść również taką wiedzę. Ułatwi nam ona organizacje późniejszych, samodzielnych rejsów.
Ahoj żeglarze!
Na Mazurach odbywa się wiele szkoleń, pozwalających na dobre przygotowanie się do zdawania patentu żeglarza jachtowego. Wyjazd na taki obóz szkoleniowy, potrafi dostarczyć wielu niezapomnianych, pozytywnych wrażeń.
Jeżeli trafimy na fajną załogę, to przez (zazwyczaj) dwa tygodnie, można stać się niemalże jachtową rodzinką. Wspólne czytanie podręczników, powtarzanie nazw poszczególnych rzeczy znajdujących się na jachcie, chodzenie na wykłady, ćwiczenie manewrów. A także dzielenie się obowiązkami, śpiewanie szant i długie rozmowy przy ognisku.
Żeglowaniu po Mazurach zawsze towarzyszy niezapomniany klimat. Warto zdobyć niezbędne uprawnienia i móc cieszyć się możliwością samodzielnego organizowania rejsów. Nic nie pozwala odpocząć w taki sposób, w jaki pozwala Kraina Wielkich Jezior.
Artykuł został przygotowany we współpracy z blekitnypiotrus.pl |