Jak działa internet w Chinach? Sprawdź jak odblokować internet za Wielkim Murem

O mieszkańcach Chin często mówi się, że mają oddzielny Internet. Zastanawiałeś się kiedyś, co to w ogóle znaczy? Cenzura w Państwie Środka jest rozwinięta do tego stopnia, że wielu turystów doznaje szoku, gdy okazuje się, że nie mogą dostać się na Facebooka i skomunikować z najbliższymi. W niniejszym artykule wyjaśnimy, na czym polega Wielka Zapora Sieciowa w Chinach i podpowiemy, jak się z nią uporać.

Wyszukiwarki internetowe w Chinach

Jeszcze do 2010 roku Chiny posiadały swoją własną wersję wyszukiwarki Google. W ostateczności monopolista zrezygnował z udostępniania ocenzurowanej wersji wyników wyszukiwania w Państwie Środka, co poskutkowało blokadą nałożoną przez tamtejsze władze. Chiny posiadają własne wyszukiwarki internetowe, które są całkowicie kontrolowane. Cenzura polega na tym, że wszystkie hasła, które wpisywane są użytkowników Internetu, zostają porównane z oficjalną listą zakazanych fraz, wśród których znajdują się takie, jak prawa człowieka, komunizm, demokracja, wolność słowa, Tybet, a nawet Kubuś Puchatek. Nie znajdziesz żadnych wyników wyszukiwania po wpisaniu wymienionych wyrażeń.

Celem filtrowania fraz jest ochrona rządu i oficjalnego przekazu chińskiej władzy. Na przykład dostęp do informacji na temat Tybetu, z którym Państwo Środka pozostaje w konflikcie, jest utrudniony. Cenzura sięga jednak dalej – zważywszy na to, że na Zachodzie działania chińskiej władzy podlegają licznej krytyce, chociażby nieustanne łamanie praw człowieka, wyniki wyszukiwania, które mogłyby kierować do treści pochodzących z Europy i Stanów Zjednoczonych, są znacząco ograniczone.

Portale społecznościowe i fora

Facebook, Twitter, czy YouTube nie są dostępne w Państwie Środka. Chińczycy posiadają własne wersje tych portali, gdzie na przykład odpowiednikiem Twittera jest Sina Weibo. W praktyce oznacza to, że Ty, jako turysta, nie będziesz miał dostępu do zachodnich portali społecznościowych, jeżeli będziesz korzystał z ogólnie dostępnego Internetu. Mało tego, każdy dostawca Internetu, który zechce sprzedawać tam swoje usługi, musi dodatkowo zatrudnić osobę, która jest odpowiedzialna z cenzurę. Lokalne władze narzucają cenzorów, którzy czyszczą wszelkie ślady krytyki politycznej albo zakazanych słów z portali społecznościowych, for i treści zamieszczanych w Internecie.

Odblokowanie Internetu w Chinach – Tor

Ostatecznie jednak ani Chińczycy, ani turyści nie są całkowicie skazani na oficjalny przekaz. Istnieje możliwość “dostania się” do światowego Internetu za pomocą pewnych narzędzi. Jednym z nich jest przeglądarka sieci Tor. Nazywa się ją często ciemną stroną internetu, głównie ze względu braku jakiejkolwiek kontroli publikowanych tam treści. Tor szyfruje dane i przepuszcza je przez wiele serwerów, więc szansa na wykrycie źródła jest znikoma. Dla jednych jest to droga do wolności – sposób, aby anonimowo informować o naruszeniach praw człowieka i problemach, które mają miejsce w Chinach. Dla innych jest to miejsce, gdzie można bezkarnie popełniać przestępstwa – na przykład handlować narkotykami czy oglądać nielegalne treści pornograficzne.

Sieć tor ma dwie zasadnicze wady, które praktycznie całkowicie eliminują ją jako dobre rozwiązanie dla turystów.

  • Skomplikowane użytkowanie. Surfowanie w sieci Tor to nie zabawa dla początkujących. Proces instalacji, zrozumienie działania specjalnych wyszukiwarek i zasad bezpiecznego poruszania się po Internecie, to wyzwanie wymagające poświęcenia czasu i zagłębienia się w temat. Zwykły użytkownik, który odwiedza portale społecznościowe i przegląda strony internetowe, będzie miał liczne problemy ze zrozumieniem, jak działa taka przeglądarka.
  • Bardzo wolne wczytywanie się stron. Otwieranie większości stron jest co najmniej bardzo wolne, a niektóre zdają się wczytywać w nieskończoność. Nie ma absolutnie żadnych szans, że sprawdzisz jakąś informację szybko i bezproblemowo. 

Tor będzie dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy jesteś skłonny poświęcić czas, zrozumieć jego działanie i masz dużo cierpliwości.

VPN – lepsze rozwiązanie?

Alternatywą dla wolnego Tora jest VPN. Ta usługa sprawia, że wszystkie Twoje czynności są praktycznie niewidoczne dla postronnych osób. Przed połączeniem się z jakąkolwiek stroną w sieci, łączysz się z serwerem VPN. Tam tworzysz tunel, czyli szyfrowane połączenie, poprzez który przechodzić będą odbierane i wysyłane przez Ciebie treści. Dobre usługi VPN mają szereg zalet, które sprawiają, że użytkownicy często decydują się właśnie na VPN.

  • Szybszy internet. W dobrych ofertach VPN strony otwierają się szybko, a przeglądanie treści internetowych nie sprawia problemów.
  • Łatwość obsługi. VPN-y często posiadają dedykowane aplikacje, które są proste w instalacji i sprowadzają się do kliknięcia kilku przycisków. 
  • Możliwość sprawnego streamowania i oglądania wideo. W torze odpalenie filmów zajmuje wieczność. Internet przepuszczony przez tunel VPN pozwala na swobodne oglądanie wideo.

Szukając dobrej usługi VPN, powinieneś kierować się nie tylko ceną, ale również innymi czynnikami. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie aktualnego rankingu usług VPN w Sieci, gdzie informacje są stale aktualizowane. W ten sposób będziesz miał pewność, że wybierasz najlepsze dostępne usługi na rynku. To może znacząco ułatwić Twoją podróż do Chin i uprzyjemnić pobyt. Będziesz w stanie oglądać ulubione filmy, przesyłać zdjęcia, przeglądać portale społecznościowe i pozostaniesz w ciągłym, nieutrudnionym kontakcie z przyjaciółmi i rodziną. I – co najważniejsze – będziesz bezpieczny. 

Opracowanie na podstawie – https://topvpn.pl/vpn-w-chinach/