5 Najlepszych polskich miasteczek polecanych przez biuro podróży ITS Poland

Myśląc o turystyce w Polce większość biur podróży skupia się na Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, czy też Poznaniu. Te ogromne aglomeracje to często jedyny cel podróży dla wielu turystów. ITS Poland uważa, że to błąd, gdyż to nie zawsze duże miasta oddają prawdziwy charakter naszego kraju. Jest on w dużej mierze kształtowany przez małe miasteczka i obszary wiejskie, które zdominowały krajobraz terytorium Polski. Z tego właśnie powodu chcemy zaproponować, by choć na chwilę opuścić zgiełk największych aglomeracji i poświęcić odrobinę czasu na odkrywanie urokliwych, małych magicznych miasteczek o niezwykłym klimacie.

W polskim ustawodawstwie brakuje wyraźnych przepisów, które określałby kiedy wieś staje się miastem, zarówno pod względem ludności, jak i powierzchni. W rezultacie zdarzyć się może, że wsie bywają większe od niektórych miast, które prawa miejskie otrzymały na przykład w średniowieczu. Obecnie w Polsce mamy 954 miasta (wg danych na 2021), jednak w przypadku ruchu turystycznego, to nie rozmiar, czy liczba ludności mają decydujące znaczenie. Według polskiej agencji turystycznej ITS Poland decydującymi czynnikami są tu wyjątkowa historia, pomniki, czy niespotykany charakter danego miejsca.

Najlepsze małe miasta według polskiego biura podróży ITS Poland:

  • Zamość
  • Sandomierz
  • Kazimierz Dolny
  • Chełmno
  • Gniezno

Zamość

To czarujące miasto w południowo wschodniej Polsce wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamość został zaprojektowany jako idealne miasto renesansowe, które przetrwało w niemal niezmienionej formie do dnia dzisiejszego. Często nazywany jest Perłą Renesansu, Padwą Północy lub Miastem Łuków. Zdecydowanie warto spędzić tu cały dzień podziwiając Stary Rynek i spacerując wśród urokliwych, wąskich uliczkach Starego Miasta. Co więcej, polska agencja turystyczna ITS Poland jako obowiązkowy punkt zwiedzania proponuje zwiedzanie wojskowych budynków otaczających miasto, jak też wizytę w Muzeum Zamojskim oraz supernowoczesnym, multimedialnym Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”.

Zamość

Sandomierz

Miasto w południowo-wschodniej Polsce uważane za jedno z najbardziej romantycznych miast w kraju, które dodatkowo oferuje niesamowity klimat. Sandomierz położony jest wśród siedmiu wzgórz nad Wisłą, a w niedalekiej odległości znajdują się liczne wąwozy lessowe i pagórkowaty krajobraz gór Pieprzowych. Miasto może pochwalić się ponad 1000-letnią historią z mocnymi wpływami rodzin królewskich. Rynek, zamek i katedra w Sandomierzu, jak też podziemna trasa turystyczna, stanowią główne atrakcje dla zwiedzających. Samo stare miasto tak niewielkich rozmiarów, że wszędzie dojdziesz na pieszo. Biuro podróży ITS Poland jako punkt obowiązkowy zwiedzania w okresie letnim sugeruje rejs po Wiśle.

Kazimierz Dolny

Często określany jako najbardziej artystyczne z polskich miast i wyjątkowy cel podróży dla par. Jest to również jedno z ulubionych miejsc na weekendowe wypady dla mieszkańców stolicy. Kazimierz Dolny słynie przede wszystkim z galerii sztuki i plenerowych sesji malarskich, gdyż jest miastem wręcz uwielbianym przez polskich artystów. Obowiązkowe punkty zwiedzania na liście biura podróży to: rynek, góra trzech krzyży, zespół zamkowy i wieża, synagoga, Muzeum Wisły, promenada wiślana i wąwóz korzeni. Podczas wizyty w  tym niecodziennym miejscu warto skosztować kogutów wypiekanych z drożdżowego ciasta.

Kazimierz Dolny

Chełmno

Urocze i malowniczo położone na 9 wzgórzach w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego miasto o wyraźnym renesansowych charakterze. Najczęściej fotografowanym elementem jest Rynek z centralnie umiejscowionym arcydziełem jakim jest ratusz miejski. Chełmno nazywane jest miastem zakochanych ze względu na miejski park zakochanych i słynną ławeczkę zakochanych. Specjalnością miasta są również kolorowe rabaty kwiatowe w głównym parku miasta. Z tego względu biuro podróży ITS Poland w szczególności poleca odwiedzić Chełmno wiosną lub latem.

Gniezno

Pierwsza stolica Polski, położona w województwie wielkopolskim. Turyści znajdą tu interesujące Wzgórze Katedralne z Muzeum Diecezjalnym i cennymi dziełami sztuki sakralnej, urokliwą trasą Starego Miasta z Katedry na Rynek oraz niezwykle ciekawe Muzeum Początków Państwa Polskiego, które oferuje wiele angażujących i edukacyjnych warsztatów dla grup. Ciekawostką jest to, że w Gnieźnie roi się od królików. Biuro podróży ITS Poland zdradza, że warto ich szukać na całym Starym Mieście.

Gniezno

Wspomniane powyżej 5 najciekawszych małych miast w Polsce to zaledwie ułamek niesamowitych celów podróży, które warto poznać. Ich oryginalność i niepowtarzalny charakter sprawiają, że są one najbardziej pożądanymi lokalizacjami na romantyczne weekendy, jednodniowe wycieczki lub by zaznać chwili spokoju z dala od wielkomiejskich aglomeracji. Zanurz się w rzeczywistości małych polskich miast, a na pewno nie pożałujesz. Jeśli któreś z powyższych miast zawładnęło Twoją wyobraźnią skontaktuj się z jednym z profesjonalnych koordynatorów wycieczek z biura podróży ITS Poland ( https://its-poland.com ) jeszcze dziś.