Wynajem busa – ile kosztuje wynajęcie busa

Planując wspólny wypad z przyjaciółmi, coraz częściej jesteśmy skłonni zrezygnować z poruszania się po kraju i poza nim kilkoma samochodami osobowymi. Wynajem busa jawi się jako wcale nie mniej interesujące posunięcie. Jeśli więc mamy dziś jakiekolwiek wątpliwości z nim związane, dotyczą one przede wszystkim kosztów generowanych przez takie przedsięwzięcie. Okazuje się jednak, że nie muszą być to koszty duże. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby je dodatkowo obniżyć.

Planuj wynajem busa z wyprzedzeniem

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów związanych z wynajmem busów? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest niemal intuicyjna. Rezerwacje dokonywane na ostatnią chwilę nigdy nie są tanie. Szczególnie boleśnie można się o tym przekonać w miesiącach letnich. Niektóre firmy w ogóle nie są wtedy zainteresowane współpracą z nami. Nawet te, które mogą nam jeszcze zaproponować busy, zwykle nie są w stanie polecić najbardziej prestiżowych modeli. Przeważnie nie ma też mowy o wynajmie tanim. Trudno też negocjować i prosić o rabaty, jeśli bowiem my nie zdecydujemy się na nawiązanie współpracy, wynajem busa zainteresuje z pewnością kogoś innego. Jeśli więc nie mamy już wątpliwości co do tego, że bus sprawdzi się lepiej niż kilka samochodów osobowych, nie zwlekajmy z wynajmem.

Planuj dłuższe wynajmy

Bez względu na to, czy szukamy noclegu w wakacje, czy też busa na wynajem, z pewnością szybko zwrócimy uwagę na pewną prawidłowość. Okazuje się, że ceny nie zawsze są takie same. Jeśli interesują nas dwie doby spędzone w hotelu w środku sezonu – z pewnością zapłacimy niemało. Tak samo jest również z busami – wynajem weekendowy przeważnie jest najdroższy, dotyczy on bowiem dni, w które na busy istnieje największe zapotrzebowanie. Jeśli jednak zdecydujemy się korzystać z busa przez tydzień – pracownik wypożyczalni odpowiedzialny za negocjowanie z nami warunków umowy, z pewnością zaprezentuje nam znacznie bardziej interesujące założenia wstępne. Co więcej, będzie też bardziej skłonny do rozmawiania na temat rabatów.

Kierunek ma znaczenie

Gdy planujemy wynajem busa, musimy liczyć się z tym, że koszt takiej usługi będzie zależał od czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Tak jest choćby z kierunkiem podróży. Oczywiście, to my decydujemy, gdzie chcemy pojechać busem, w zdecydowanej większości firm istnieje jednak pewien sztywny podział. Inaczej oceniane są wyjazdy krajowe, inaczej zagraniczne, ale dotyczące państw członkowskich Unii Europejskiej, a jeszcze inaczej – wypady poza Unię, choćby do modnej ostatnio Czarnogóry. Jeśli więc planujemy dalszą podróż, nastawmy się na to, że będziemy musieli w większym stopniu wykorzystywać nasze umiejętności negocjacyjne.

Wynajem z limitem kilometrów

Wypożyczalnie busów ponoszą za nie odpowiedzialność. Ich właściciele chcą więc, aby częste wynajmy nie wiązały się z nadmierną eksploatacją pojazdów. To między innymi dlatego wynajem busa z dziennym limitem kilometrów jest zawsze bardziej opłacalny niż wynajem pozbawiony takiego ograniczenia. Jeśli więc planujemy czasem wyjść z busa w trakcie wakacji, zastanówmy się, czy opcja uwzględniająca limity, nie jest bardziej atrakcyjna.

Artykuł powstał przy współpracy z bus-transport.eu