Najciekawsze atrakcje Gdańska

Gdańsk to jedno z największych polskich miast liczące ponad 450 tysięcy mieszkańców, tworzące wraz z Gdynią i Sopotem konurbację nazywaną Trójmiastem. Leży nad Morzem Bałtyckim u ujścia Martwej Wisły. Rokrocznie przybywa tam tysiące turystów skuszonych urokliwą gotycką Starówką, piaszczystymi plażami, a także wielkim znaczeniem dla historii naszego narodu: na gdańskim przylądku Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa w 1939 roku, w tutejszej stoczni rozpoczęła natomiast swoją działalność Solidarność, która doprowadziła do upadku komunizmu w Polsce.

Perła gotyckich zabytków 

Gdańsk jest jednym z największych w Polsce skupisk bardzo cennych, gotyckich zabytków. Pomiędzy rzędami urokliwych kamieniczek na Głównym Mieście można znaleźć prawdziwe cuda świadczące o bogactwie średniowiecznego miasta, jednego z centrum ówczesnego handlu morskiego w Europie. Zabytki powstały w dużej mierze podczas panowania krzyżackiego.

Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Ratusz Głównego Miasta położony na tzw. Drodze Królewskiej przy ciekawym, wąskim rynku. Zaraz przy nim znajduje się jeden z symboli miasta, fontanna Neptuna. Najbardziej monumentalnym przykładem gotyckiej architektury jest natomiast Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z potężną wieżą, z której roztacza się piękna panorama na całe miasto.

Jest to trzecia co do objętości budowla z cegły na całym świecie. Mówiąc o Głównym Mieście, zapomnieć nie można także o niezwykłej promenadzie nad Motławą, przy której znajduje się pamiętający czasy średniowiecza Żuraw, niegdyś używany do przeładunku towarów. Dzisiaj jest to jedno z najładniejszych miejsc spacerowych w mieście, a także przystań dla statków wycieczkowych, którymi można dopłynąć aż na Westerplatte.

Gotyckie zabytki poza Głównym Miastem oglądać również można w najstarszej części miasta – Starym Mieście leżącym nieco na północ słynącego z Wielkiego i Małego Młynu. 

Pomnik historii najnowszej

Obecnie na arenie międzynarodowej, Gdańsk kojarzony jest jednak głównie jako miejsce rozgrywania ważnych wydarzeń, które wstrząsnęły XX wiekiem. Właśnie tam 1 września 1939 roku polską strażnicę na Westerplatte rozpoczął ostrzeliwać niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczynając II wojnę światową, najbardziej brutalny konflikt w dziejach świata.

Na miejscu tragicznych wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat ustawiono dzisiaj pomnik ku czci walczących, udostępnione dla odwiedzających są także fortyfikacje, w których niegdyś heroicznie bronili się polscy żołnierze. W innej części Gdańska, znacznie bliżej dworca i większości zabytków, znajduje się natomiast Europejskie Centrum Solidarności, które upamiętnia ruch społeczny “Solidarność”, który swoją działalność rozpoczął właśnie w stolicy Pomorza.

Zrodził się wśród zdeterminowanych stoczniowców, a doprowadził do upadku komunizmu w Polsce, protestów w innych krajach bloku wschodniego oraz pierwszych wolnych wyborów. Centrum ma za zadanie upowszechniać wiedzę o tym pełnym odważnych członków związku zawodowym, który determinacją zmobilizował miliony Polaków i zburzył stary ład. 

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy ze Stara Karczma