Wakacje w Norwegii – dlaczego warto ją odwiedzić?

Norwegia, a właściwie Królestwo Norwegii, to kraj, który jest wymarzonym celem podróży turystów uwielbiających świeże powietrze i czystą wodę, piękne widoki oraz bliskość dzikiej natury. Jeżeli chcemy się tam dostać szybko, możemy skorzystać z samolotu. Jeśli planujemy dłuższy wypad, możemy popłynąć promem, zabierając własne auto, lub bez problemu wypożyczyć samochód na miejscu.

Podstawowe dane

Państwo to zajmuje zachodnią i północną część Półwyspu Skandynawskiego. Jego obszar jest większy od Polski i wynosi ponad 385 tys. km2. Zamieszkuje go jednak niewiele ponad 5 mln mieszkańców. Tak więc statystycznie o wiele trudniej turyście spotkać kogoś, kto wskaże drogę, niż ma to miejsce na przykład w Polsce. Dlatego na miejscu warto, aby towarzyszyła nam cały czas własna, dobra mapa Norwegii.

Stolicą Norwegii jest Oslo, które stanowi odrębny okręg administracyjny. Poza nim jest jeszcze dziesięć takich okręgów.

Samochodem przez krainę fiordów

Najlepszym sposobem na zwiedzenie tego pięknego, ale i jak już wiemy — rozległego kraju jest auto. Dzięki temu dotrzemy do wszystkich atrakcji turystycznych, jakie znajdują się w pobliżu drogowych szlaków komunikacyjnych. Dobrze, aby mapa samochodowa Norwegii zawierała dodatkowe opisy przydatne turystom w języku polskim, gdyż język norweski należy do jednych z trudniejszych.

Jeśli chodzi o system dróg, to są one dobrze rozwinięte i w bardzo dobrym stanie. Bez problemu dotrzemy do najbardziej odległego zakątka, w którym zlokalizowana jest atrakcja turystyczna. Warto jednak pamiętać, iż Norwegowie, zresztą tak jak wszyscy Skandynawowie, przywiązują dużą uwagę do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Za zbytnie nadużywanie pedała gazu można naprawdę słono zapłacić.

Niesamowita fauna i flora

Tak naprawdę cała Norwegia jest jedną, wielką krajobrazową atrakcją turystyczną. Góry, przepiękne wybrzeża, lasy, a do tego jeszcze zjawiska atmosferyczne jak, chociażby słynne zorze polarne. Każdy skrawek tej krainy, częściowo pokrytej przez cały rok śniegiem i lodem, z temperaturami sięgającymi zimą do -40 stopni Celsjusza, zapiera duch w piersiach. Do tego dzika przyroda — łosie, niedźwiedzie, renifery, listy arktyczne, rosomaki, kuny, orły czy głuszce.

Norwegia na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Norwegia to też niesamowite dziedzictwo kulturowe. Dlatego koniecznie, wybierając się samochodem, trzeba zobaczyć takie atrakcje chociażbyy:

  • hanzeatyckie zabytki Bryggen,
  • górskie miasteczko Roros,
  • południk Struvego
  • kościół klepkowy w Urnes
  • skalne petroglify w Alta
  • fiordy w Geirangerfjorden